Nilüfer/BURSA

+90 224 272 02 27

info@caslog.com.tr

Lojistik

Lojistik Hizmeti Almadan Önce Bunları Bilmelisiniz

lojistik hizmeti almadan önce bilinmesi gerekenler

Lojistik Hizmeti Almadan Önce Bunları Bilmelisiniz

Lojistik hizmeti hakkında merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenleri bu yazı altında birleştiriyoruz. Biraz uzun bir yazı olacağı için, isterseniz merak ettiğiniz başlıklardan okumaya başlayabilirsiniz. Ancak biz en başından konuları ele alacağız. Nakliyat -Taşımacılık ile ilgili daha fazla yazı görmek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Lojistik Hizmeti Nedir?

Lojistik, bir ürün üretildikten sonra tüketiciye ulaşana kadar ki, nakliyat, gümrük işleri, depolama işleri, dağıtım işleri gibi gereksinimlerin tamamlanma süreçlerine verilen genel isimdir. Yani bu cümleden çıkarabileceğimiz gibi lojistik, sadece nakliyat veya bir kargoculuk hizmeti değil, kargo hizmetini de kapsayan çok geniş bir ağa verilen genel addır.

Günlük hayatta gördüğümüz, insanlara ulaşan tüm ürünlerde lojistik işin içindedir. Tüm dünya, lojistik sisteminin doğru çalışması ile gereksinimlerini karşılamaktadır.

Üretim Öncesi Lojistik

Üreticinin üretmek ve satmak istediği mal veya hizmetleri yapabilmesi için gereken hammadde ve malzemelerin depolanması, satın alınması gibi süreçleri kapsar.

Üretim Sürecinde Lojistik

Üretim süreci lojistiği, ürünler üretilirken gerekli nakliyat, depolanma vs. gibi operasyonların tamamını kapsar. 

Üretim Sonrası Lojistik

Üretim sonrasında lojistik hizmeti, üretim safhası tamamlanmış tüm ürün ve hizmetlerin son tüketiciye nakliyat gibi ulaştırılma operasyonlarının tamamını kapsar.

Tedarik Zinciri

Tedarik zinciri, lojistikte yer alan süreçlerin tamamının tüm şirket aktivitelerini kapsayacak şekilde oluşturulması ve büyük bir organizasyon şekline gelerek yönetilmesi anlamına gelir. 

lojistik hizmeti ve nakliyat, taşımacılık

Sektörde Türkiye

Sektör Hacmi

Bu sektör içerisinde Türkiye, 160 ülke arasında 30. sırada kendine yer edinmiştir. Açıklanan rapora göre ilk 5 sırada, Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Singapur yer alıyor. 

Son dönemlerde hızla büyüyen lojistik sektörü, 110 milyar dolarlık büyük bir hacime ulaştı. Böyle büyük büyümelerle beraber rekabette kızışmaya başladı. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemlerde fiyat odaklılıktan ziyade teknoloji odaklı şirketler görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

Kapasite

Dünya çapında lojistik pazarı üç büyük bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Amerika, Avrupa ve Asya’dır. Türkiye ise 70 ila 80 milyar dolar arası lojistik kapasiteye sahip bir ülkedir ama bu da dünya pazarında yalnızca %1’lik bir dilimi oluşturmaktadır.

Avantajlar

Ülkemizin lojistik sektöründeki en önemli ve güçlü yanı bölgedeki stratejik konumudur. Türkiye’den 3 saat uçuş mesafesinde 56 ülke bulunmaktadır. Bu 56 ülke de 2 milyar insan yaşamaktadır. Toplam dünya ithalatının hemen hemen yarısı bu bölge üzerinden yapılmaktadır.

Bir diğer avantajımız ise; çok uluslu lojistik firmalarının Türkiye’deki varlığının yerel firmalarımıza kazandırdığı teknik lojistik bilgisi ile gelişmiş bir karayolu taşımacılığı sektörüne sahip olmamızdır.

Dezavantajlar

Günümüzde Türkiye’den Almanya’ya giden araçların hızları saatte 15 ile 16 kilometre civarındadır. Bu gerçekten inanmakta güçlük çekilen bir sayıdır. Türkiye lojistik sektörü bu şekilde zaman ve enerji kaybederken, maalesef ülkemiz de kaybediyor. Bu yavaşlığın nedeni, İran’ın kendi araçlarına öncelik tanımasından kaynaklanıyor. Araçlar Gürbulak Gümrük Kapısı’nda minimum 4 ya da 5 gün bekletiliyor.

Ortadoğu’daki taşımacılık kara yoluyla ihracatta İran’ın insafına kalıyor. Ancak ülkemiz İran’a böyle bir muamele de bulunmuyor.  

taşımacılık ve nakliyat için Caslog

Lojistik Yönetimi

Lojistik yönetimi, işletmelerin yaptıkları işin kalitesini, zamanın doğru kullanımını hatta müşteri ilişkilerini etkileyen en önemli konulardandır. Çünkü günümüz dünyasında rekabet o kadar artmıştır ki, lojistik yönetimini doğru uygulayabiliyor olmak ciddi önem kazanmıştır. Büyümek isteyen şirketlerin özellikle üzerinde durduğu konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Biz Caslog Lojistik olarak lojistik yönetimini doğru şekilde yapıyoruz.

Lojistik Hizmetinde CASLOG

Caslog lojistik olarak lojistik yönetiminin önemi biliyor ve doğru uygulamak için belirli prensipler doğrultusunda çalışıyoruz. Peki bunun için neler yapıyoruz?

Sosyal Yönü Gelişmiş Yönetim

Lojistik sektörü ve süreçleri stresi yüksek, aynı zamanda oldukça dikkat gerektiren bir yapıya sahiptir. Caslog olarak iletişim yeteneği yüksek, lojistik sektöründe deneyimli ve kaliteli insan ilişkileri kurabilen yöneticiler ile çalışmaktayız. Bu anlamda yetenekli yöneticilerimiz sayesinde, oluşabilecek kriz durumlarını öngörebiliyor ve anında müdahale edebiliyoruz.

Takım Çalışmasına Önem Veriyoruz

Nakliyat – Taşımacılık ile ilgili her adımda takım çalışması çok önemlidir. Çalışanların koordineli hareket etmesi, bilinçlendirilmesi ve birlikte hareket etmeyi öğrenmesi önem taşımaktadır. Bunun için çeşitli uygulamalar yapıyor ve ekibimizi sürekli geliştiriyoruz.

Beklenmeyen Durumlara Hazırlıklıyız

Lojistik çalışmalarında farklı insanlar, araçlar ve mekanlar kullanıldığı için aksaklıklar olabiliyor. Bu işin en az aksaklıkla yürütülebilmesi için A planımızın haricinde hızlı geçiş yapabileceğimiz B,C planlarımız her zaman hazırdır.  A planına alternatif olarak hazırladığımız bu planlar, normal sürecin her adımını içerir ve aksilik oluşan bir durumda anlık çözüm sunabilecek şekilde hazırlanmıştır.

taşımacılık ve nakliyat otomasyon

Otomasyon Sistemi İle Çalışıyoruz

Günümüz dünyasında taşımacılık işlemlerinde el ile kayıt altına alma artık tam çözüm sağlamıyor. Bu nedenle hataları da beraberinde getiriyor. Otomasyon sistemi ile çalışmak hem zamandan kazandırır. Çünkü İnsanlardan kaynaklanabilecek hataların önemli bir kısmını ortadan kaldırıyor. Otomasyon sayesinde tüm işlerimize anlık olarak müdahale edip tüm süreci anlık olarak takip edebiliyoruz. Böylelikle hataların önüne geçiyor, sorunsuz ve daha sağlıklı bir hizmet sağlıyoruz.

Lojistik Firması Seçme Kriterleri

Lojistik hizmeti için firma seçimlerinizi yaparken sadece maliyeti düşünerek seçim yapmamak gerek. Çünkü sizi hata yapmaya yönlendirir ve fiyatlandırmanın yanı sıra, firmanın dürüstlük anlayışı da çok önemlidir. Profesyonelliği, çözüm odaklı yaklaşımları ve şeffaf bir şekilde hizmet sunuyor olması gibi kriterleri kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

Bir firma ile anlaşmadan önce o firmanın neler yaptığını ve uzmanlık alanlarını detaylıca araştırmalısınız. Firmanın daha önce yaptığı işleri kesinlikle incelemeniz gerekir. Web sayfalarını ve sosyal medyalarını inceleyin. Sonuç olarak bu bilgiler doğrultusunda yanılma payınızı en alt seviyeye çekmiş olursunuz.

lojistik taşımacılık ve nakliyat işleri

Sıkça Sorulan Sorular

Lojistik hizmeti almadan önce herkesin kafasında belli başlı bazı soru işaretleri olmaktadır. Bu soru işaretlerini gidermek için sıkça sorulan soruları sizlere derledik. Kafanıza takılanları bizimle iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçerek sorabilirsiniz. Sorunuz eğer bu başlık altındaysa okuyup bilgi alabilirsiniz.

Deneyiminiz nedir? Gerekli uzmanlığa sahip misiniz?

Uzun yıllara dayanan tecrübemiz ile istediğiniz ölçü ve özellikte sektör standartlarının altında fiyatlarla araç tedarik edebiliyoruz. Bu nedenle yaptığımız işler bizi Türkiye’nin en büyük lojistik ve transport sağlayıcı şirketlerinden birisi haline getirdi. Çok uluslu üretim yapan markalara, perakendecilere, ulusal ve bölgesel üreticilerine profesyonel bir şekilde lojistik desteği sağlamaktayız. Ekibimiz ve süreç yönetimimizin yanında teknolojik altyapı olarak da dünya standartlarında hizmet veriyoruz.. Yönetim ekibimiz Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu’da çok büyük firmalara lojistik hizmeti vermiş yüksek deneyimli kişilerden oluşmaktadır.

CASLOG'un farkı nedir?

Lojistik sektörünün en hassas noktası olan “süre” kavramını göz önünde bulundurarak, müşterilerimizin taleplerine hızlı geri dönüşler yapıyoruz. Böylece taşımacılık alanında yüksek standarda ulaşan iş akışlarımız her zaman dinamik kalmamızı sağlıyor.

Dürüstlüğün karşılıklı güven duygusunu geliştirdiği bir gerçek. Bu nedenle tüm işlerimiz de dürüstlüğü temel politikalarımız arasında tutuyoruz. Her zaman bu ilkeye göre hareket ederek, müşterilerimiz ile sıkı bir bağ kuruyoruz. Çünkü tüm koşullarda ve iş süreçlerinde dürüst ve ahlaki ilkelere saygılı davranarak güvenilirliğimizi sürekli kılıyoruz.

İletişim kanallarımızı sürekli açık tutarak, kayıpları en aza indiriyoruz. sonuç olarak sektörümüzde fark yaratıyoruz. Fiyatlandırma konusunda müşterilerimizle empati yapıyor ve en uygun fiyatı çıkarmaya gayret ediyoruz.

Günlük görevlerimizi yerine getirirken  ya da müşterilerimizin problemlerine çözüm üretirken tüm süreçlerin şeffaf olması için, anlık bilgi ve veri alışverişini önemsiyoruz.

Tüm işlemlerimizi gerçekleştirirken kaliteyi ön planda tutuyoruz. Tüm iş yükümlülüklerimizde en iyi ve en doğru hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Edindiğimiz verilerin korunmasına azami önemi gösteriyor ve bu verilerin yalnızca müşterilerimizin, iş ortaklarımızın lehine olabilecek çalışmalarımızda iletişime geçilmesi için kullanıyoruz.

Bu İş İçin Yetki Belgeniz Var mı?

Evet, bu iş için izin ve yetki belgelerimiz mevcuttur. Sertifikalarımız sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Kalite Belgeniz Var mı?

Evet, tüm hizmetlerimizde kullanmak dahilinde 2013 yılında ISO 27001 ve 2015 yılında da ISO 9001 kalite belgelerimizi aldık ve hizmetlerimizi bu doğrultuda yürütüyoruz.  Lojistik süreçler içerisinde gerek altyapı gerek çevresel etkenlerden kaynaklı birçok problem doğuyor. bu nedenle bunlara en etkili çözümü üretmek esas görevlerimiz arasında yer alıyor. Çünkü, tüm işlemlerimizi gerçekleştirirken kaliteyi ön planda tutuyoruz. En önemlisi tüm iş yükümlülüklerimizde en iyi ve en doğru hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Hangi Hizmetleri Sunuyorsunuz?

Caslog Lojistik olarak hizmetlerimiz Türkiye sınırlarını aşmış durumdadır. Hizmetlerimiz;

Karayolu Taşımacılığı

Komple Taşımacılık (FTL)

Parsiyel Taşımacılık (LTL)

Isı Kontrollü Taşımacılık

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

3. Ülke Taşımacılığı

Multimodal Taşımacılık

Proje ve Ağır Yük Taşımacılığı

Ekspres – Minivan Taşımacılık

Havayolu Taşımacılığı

Toplama ve Dağıtım Hizmeti

İzleme ve Takip

Full yada Yarı Charter

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Havayolu Sigortası

Deniz yolu Taşımacılığı

Full Konteyner Taşımacılığı

Parsiyel Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Dolumu, Boşaltılması

Toplama ve Dağıtım